کپسول فضايي دراگون صبح امروز به ايستگاه فضايي پرتاب شد
کپسول فضايي دراگون صبح امروز به ايستگاه فضايي پرتاب شد
1391/07/17
کپسول فضايي دراگون از شرکت اسپيس ايکس بامداد امروز دوشنبه 17 مهرماه توسط موشک فالکون 9 موفقيت آميز به فضاپرتاب شد تا اولين مأموريت خود را براي رساندن محموله به ايستگاه بين المللي فضايي انجام دهد.

به گزارش خبرگزاري مهر، شمارش معکوس به خوبي انجام شد و شرايط هوا براي پرتاب از ايستگاه نيروي هوايي کيپ کاناورال کاملا مساعد و صاف بود.

اين کپسول فضايي با محموله اي به وزن 453 کيلوگرم قرار است صبح روز چهارشنبه به ايستگاه فضايي برسد.

اين مأموريت نخستين مأموريت از 12 موردي است که تحت قرارداد 1.6 ميليارد دلار ناسا با شرکت اسپيس ايکس در سال 2008 انجام مي شود.

کپسول فضايي دراگون اولين بار در ماه مي به طور آزمايشي به ايستگاه فضايي متصل شد و از آمادگي در مأموريت اصلي خود نمايشي را ارائه داد.

شرکت اسپيس ايکس با تکميل مأموريت نمايشي خود در حال حاضر داعيه دار انتقال فضانوردان ناسا در آينده است. مقامات اين شرکت اظهار داشتند که مأموريتهاي انتقال محموله مي تواند تجربه بزرگي براي اين سفرها باشد تا اين که در نهايت در سال 2015 اين هدف، يعني انتقال فضانوردان به ايستگاه بين المللي فضايي تحقق يابد.

شرکت اسپيس ايکس که در سال 2002 تأسيس شده کپسول فضايي دراگون و موشک فاکون 9 را در يک تأسيسات در هاوترون ساخته که زماني براي سرهم کردن اجزاء بوئينگ 747s استفاده مي شد. اين سخت افزار براي پرتاب روي يدک کشهاي بزرگ به سمت کيپ کاناورال حمل مي شوند.

فرانک ديبلو رئيس شرکت اسپيس فلوريدا پيش از پرتاب اين کپسول اظهار داشت: شرکت اسپيس ايکس همواره اولينها را تحقق بخشيده است. اين پرتاب نيز استثنا نيست. اين اقدام براي اين شرکت بسيار مهم است و نخستين مأموريت واقعي دراگون محسوب مي شود تا محموله خود را به ايستگاه فضايي ارسال کرده و به زمين بازگردد.

اين محموله دربرگيرنده 117 کيلوگرم محموله براي خدمه ايستگاه فضايي و 181 کيلوگرم تجهيزات علمي است.

سوني ويليامز فضانورد آمريکايي که درحال حاضر فرمانده ايستگاه بين المللي فضايي است، اظهار داشت که خدمه اين ايستگاه پرتاب را از مدار تماشا کرده اند و پيامي مبني براينکه ما آماده گرفتن دراگون هستيم ارسال کردند.

با بازنشستگي برنامه شاتلهاي فضايي ناسا، سازمان فضايي آمريکا اميدوار است که بتواند براي ارسال محموله و ملزومات به خدمه ايستگاه فضايي با هزينه کمتر به بخش خصوصي اين صنعت تکيه کند. اين درحالي است که ناسا خود بر مأموريتهايي در اعماق فضا و اعزام کاوشگران به خرده سياره ها و مريخ تمرکز خواهد داشت.

ناسا به اميد اينکه شرکت اسپيس ايکس بتواند يک روز مأموريتهاي عادي و دائمي به ايستگاه فضايي انجام دهد، تاکنون صدها ميليون دلار به اين شرکت تزريق کرده است. چرا که اين سازمان فضايي  هر بار که مي خواهد فضانوردي را به ايستگاه فضايي اعزام کند 63 ميليون دلار به روسيه پرداخت مي کند.

 
 
مشخصات خبر
Get Adobe Flash player Get Adobe Flash player Get Adobe Flash player
درباره ما
تاریخچه
آشنائی با پرسنل
تماس با ما
ارسال پیغام